Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Człopie

Wspieranie rodziny i system pieczy zastępczej

WSPIERANIE RODZINY I SYSTEM PIECZY ZASTĘPCZEJ 
 
     Dla dobra dzieci, które potrzebują szczególnej ochrony i pomocy ze strony dorosłych, środowiska  rodzinnego,  atmosfery  szczęścia,  miłości  i  zrozumienia,  w  trosce  o  ich  harmonijny  rozwój  i  przyszłą  samodzielność życiową,  dla  zapewnienia  ochrony przysługujących im praw i wolności,  dla dobra rodziny, która jest podstawową komórką społeczeństwa oraz naturalnym środowiskiem  rozwoju,  i  dobra  wszystkich  jej  członków,  a  w  szczególności dzieci, w przekonaniu, że skuteczna pomoc dla rodziny przeżywającej trudności w opiekowaniu się i wychowywaniu dzieci oraz skuteczna ochrona dzieci i pomoc dla nich może być osiągnięta przez współpracę wszystkich osób, instytucji i organizacji pracujących z dziećmi i rodzicami powstała ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z dn. 09.06.2011r. (Dz. U. 2018 poz. 998 ).
 
Rodzinie  przeżywającej  trudności  w wypełnianiu  funkcji  opiekuńczo-wychowawczych  burmistrz  zapewnia wsparcie, które polega w szczególności na:
1. analizie sytuacji rodziny i środowiska rodzinnego oraz przyczyn kryzysu w rodzinie;
2. wzmocnieniu roli i funkcji rodziny;
3. rozwijaniu umiejętności opiekuńczo-wychowawczych rodziny;
4. podniesieniu świadomości w zakresie planowania oraz funkcjonowania rodziny;
5. pomocy w integracji rodziny;
6. przeciwdziałaniu marginalizacji i degradacji społecznej rodziny;
7. dążeniu do reintegracji rodziny.
 
Wspieranie rodziny jest prowadzone w formie:
1. pracy z rodziną;
2. pomocy w opiece i wychowaniu dziecka.
Wspieranie rodziny jest prowadzone za jej zgodą i aktywnym udziałem, z uwzględnieniem   zasobów własnych oraz źródeł wsparcia zewnętrznego.
 
Rodzina może otrzymać wsparcie przez działania:
1. instytucji i podmiotów działających na rzecz dziecka i rodziny;
2. placówek wsparcia dziennego;
3. rodzin wspierających
 
Rodziny z terenu Miasta i Gminy Człopa przeżywające trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych w ramach specjalistycznej pomocy mogą skorzystać z:
pomocy asystenta rodziny;
pomocy psychologicznej;
Palcówki Wsparcia Dziennego
 
  • Asystent rodziny
Działania asystenta rodziny skupione są w szczególności na wspieraniu rodziny w pokonywaniu trudności i barier, pomocy w uzyskaniu poprawy sytuacji w różnych obszarach funkcjonowania społecznego, wdrożeniu prawidłowych postaw życiowych, rodzicielskich wszystkich członków rodziny, a także odbudowaniu więzi i relacji rodzinnych. Współpraca rodziny z asystentem rodziny ma na celu doprowadzenie do osiągnięcia podstawowej stabilizacji życiowej i uniknięcia konieczności umieszczenia dzieci poza rodziną w placówkach lub rodzinach zastępczych. Jeśli dzieci znajdują się pod pieczę zastępczą, rolą asystenta będą działania na rzecz ich jak najszybszego powrotu do rodziny.
 
  • Pomoc psychologiczna
Osoby potrzebujące wsparcia psychologicznego mogą skorzystać z darmowych porad psychologa w każdy wtorek w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Człopie.
W celu umówienia wizyty należy zgłosić się osobiście do ośrodka pomocy społecznej lub skontaktować się telefonicznie: 67 259 18 25 
 
  • Placówka Wsparcia Dziennego
Funkcjonowanie Placówki Wsparcia Dziennego ma głównie na celu zapobieganie zjawisku wykluczenia społecznego i ubóstwa oraz wspieranie rodziny poprzez działania obejmujące zindywidualizowane i kompleksowe wsparcie dla dzieci.
PWD oferuje wsparcie dla dzieci w postaci: zajęć opiekuńczych, zajęć rozwijających kompetencje kluczowe, zajęć specjalistycznych oraz wyjazdów edukacyjnych. Prowadzone są również szkolenia dla rodziców, których dzieci uczęszczają do PWD.
 
 
Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Człopie poszukuje
RODZIN WSPIERAJĄCYCH
czyli rodzin chętnych do współpracy z rodzinami przeżywającymi trudności w zakresie 
opieki i wychowywania dzieci
 
Zadaniem rodziny wspierającej jest ścisła współpraca z asystentem rodziny i pracownikiem socjalnym Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Człopie w przezwyciężaniu problemów w opiece i wychowywaniu dzieci.
 
Pomoc może dotyczyć:
• doradztwa w stosowaniu określonych metod wychowywania dzieci,
• organizacji czasu rodziny, racjonalnego gospodarowania posiadanymi środkami,
• opieki i wychowywania dzieci a w tym: organizacja czasu wolnego dzieciom,
• pomoc w nauce,
• prowadzenia gospodarstwa domowego: nauka gotowania, dbania o mieszkanie - dom,
• racjonalnego dysponowania budżetem,
• kształtowanie i wypełnianie ról społecznych.
Rodzina wspierająca nie ma na celu wyręczania, lecz aktywną pomoc w przezwyciężeniu trudnych sytuacji w rodzinie wspieranej.
 
Funkcję rodziny wspierającej może pełnić rodzina z bezpośredniego otoczenia dziecka. Osoby chętne do pełnienia funkcji rodziny wspierającej mogą zgłaszać swoją kandydaturę do Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Człopie. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Kierownika Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej sporządzonej na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez pracownika socjalnego w miejscu zamieszkania potencjalnej rodziny wspierającej, podpisana zostaje umowa. Pełnienie funkcji rodziny wspierającej jest bezpłatne, zgodnie z ustawą istnieje jedynie możliwość zwrotu kosztów związanych z udzieleniem pomocy.
 
Zapraszamy do współpracy wszystkie rodziny chętne do pomocy 
rodzinom przeżywającym trudności.
 
 

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny